U kogo może rozwinąć się rak prostaty

Badania, które przeprowadzono do tej pory nie stwierdziły jednoznacznie, co może powodować raka prostaty. Większość z nich wyklucza wpływ czynników związanych z aktywnością zawodową i trybem prowadzonego życia, w tym m.in.: z nadużywaniem alkoholu, nieprawidłową dietą, paleniem tytoniu, chorobami wenerycznymi, ze zbyt małą lub zbyt dużą aktywnością seksualną.

Zauważono jednak pewną zależność u mężczyzn którzy stale pracują w pobliżu spalin samochodowych oraz narażeni są na kontakt z kadmem w miejscu pracy. Ta grupa mężczyzn jest narażona na wielokrotnie wyższe ryzyko wystąpienia raka prostaty.

Ponadto jedyną i stałą relacją, jaka łączy raka prostaty i mężczyzn jest wiek. Podobnie jak w przypadku powiększenia gruczołu krokowego, także rak atakuje starszych mężczyzn.
Zdarza się, że na raka prostaty umierają młodzi mężczyźni już w wieku 40 lat, lecz większość przypadków choroby rozwija się zazwyczaj po przekroczeniu 60 roku życia. Statystyki podają, że w wieku około 80 lat blisko 80% mężczyzn ma raka prostaty.

Rak prostaty może być uśpiony przez wiele lat lub może być powolnym rozrostem złośliwym. U nielicznej grupy pacjentów dochodzi do jawnego klinicznego rozwoju tej choroby, jednak u większości mężczyzn nigdy nie rozwiną się żadne objawy raka stercza.

Tags: , , ,Jeżeli masz jakiekolwiek przymyślenia na ten temat i chcesz napisać komentarz - użyj poniższego formularza

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top