Stadia zaawansowania klinicznego

Urologia klasyfikuje raka na cztery stadia: A,B,C,D

Stadium A
W tym stadium choroby nowotwór jest „niemy klinicznie” – pacjent przeważnie nie wie, że go ma ponieważ nie można go wykryć w trakcie badania per rectum, a jedynym czynnikiem wskazującym na zagrożenie obecności raka jest badanie swoistego antygenu PSA, którego stężenie jest wówczas podwyższone. Oznaczanie tego markera powinno być obowiązkowym elementem corocznych badań mężczyzn po 40 roku życia. Stadium A raka prostaty diagnozuje się najczęściej dopiero po wykonaniu poprzezcewkowej elektroresekcji stercza lub innej operacji, wskazanej z powodu łagodnego rozrostu stercza. Usunięta tkanka gruczołu jest badana przez patologa, który potwierdza lub nie obecność raka.

Stadium A1 – wysoko zróżnicowane komórki nowotworowe znaleziono tylko w jednej części gruczołu.
Stadium A2 – komórki nowotworowe są nisko zróżnicowane lub rozsiane w całym obszarze gruczołu.

Stadium B
Stadium B nowotworu prostaty ma postać grudki lub stwardnienia, lub twardej płytki na powierzchni dwóch płatów gruczołu, które można wyczuć podczas badania per rectum. Jest możliwy do wykrycia w trakcie rutynowego badania lekarskiego lub następuje to w przypadku gdy chory odczuwa dolegliwości o typie gruczolaka.

Stadium B1 – guz jest nie większy niż 1,5cm i umiejscowiony na jednym z płatów prostaty.
Stadium B2 – guz jest bardziej rozprzestrzeniony i obejmuje cały jeden lub oba płaty gruczołu.

Stadium C
W tym stadium nowotwór jest diagnozowany podczas rutynowego badania per rectum lub w trakcie badania ze wskazań, w wyniku odczuwania zbliżonych dolegliwości do tych, jakie sygnalizują obecność gruczolaka stercza. W tym stadium znaczna część gruczołu jest twarda lub zbita, co świadczy o już zaawansowanym nowotworze z możliwością rozszerzenia się go poza stercz do sąsiednich tkanek.

Stadium C1 – guz w minimalnym stopniu nacieka tkanki narządów sąsiadujących z prostatą.
Stadium C2 – zasięg guza jest większy, często powoduje trudności w oddawaniu moczu.

Stadium D
Ostatnie stadium zaawansowania nowotwóru daje przerzuty z prostaty do sąsiednich narządów organizmu a także do węzłów chłonnych. Może rozwijać się w kościach, płucach, lub w każdej innej części ciała.

Stadium D0 – u pacjenta nie stwierdza się klinicznych objawów istnienia przerzutów przy utrzymującej się podwyższonej aktywności fosfatazy kwaśnej gruczołu krokowego.
Stadium D1 – istnieją przerzuty jedynie w węzłach chłonnych.
Stadium D2 – istnieją przerzuty w odległych węzłach chłonnych, kościach lub innych odległych narządach.
Stadium D3 – rak rozwija się mimo przeprowadzenia odpowiedniej terapii hormonalnej.

Tags: , , , , , , ,Jeżeli masz jakiekolwiek przymyślenia na ten temat i chcesz napisać komentarz - użyj poniższego formularza

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top