Rak gruczołu krokowego

Rak gruczołu krokowego lub inaczej rak prostaty codziennie pozbawia życia dziesięciu mężczyzn. Najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania tak wysokiej śmiertelności wśród mężczyzn jest jego jak najwcześniejsza diagnostyka, czyli wykrycie choroby w jak najwcześniejszym jej stadium. Co roku rośnie zachorowalność na raka gruczołu krokowego. Dane z Centrum Onkologii mówią, że aż 7,11% ogółu zgonów nowotworowych to zgony na raka prostaty i odsetek ten nadal rośnie. Wiąże się to z niskim poziomem świadomości wśród mężczyzn, którzy znajdują się w grupie ryzyka, oraz wstydu jakie niesie ze sobą ta choroba.

Rak gruczołu krokowego jest złośliwą odmianą nowotworu, dotyczącą mężczyzn głównie powyżej 45 roku życia. Przeważnie nowotwór powstaje także w obwodowej części gruczołu i nie zawsze od razu uciska cewkę moczową. Mężczyźni z rakiem prostaty mogą cierpieć także na łagodny przerost centralnej części tego narządu i niezwykle często to właśnie jego objawy prowadzą do wykrycia nowotworu. Od strony zewnętrznej prostatę otacza cienka warstwa tkanki łącznej, tzw. torebka. Na początku guz tworzy się w obrębie torebki, w kolejnych etapach rozrasta się, przerasta torebkę i zaczyna naciekać na sąsiednie struktury.

Rozsiew może następować również w momencie oddzielenia się pojedynczych komórek nowotworowych, które przechwytywane przez sąsiednie węzły chłonne, przenikają do chłonki i początkują ogniska przerzutowe. Inna droga to krew – zazwyczaj razem z nią przetransportowują się do miednicy i kości kręgosłupa. Urolog może podejrzewać raka, kiedy w trakcie badania wyczuje obecność twardego guzka lub też, gdy cały narząd jest twardy i ma nieregularny kształt. Bardzo małych guzków niestety nie da się wyczuć. Wczesne rozpoznanie nowotworu prostaty daje szansę jego całkowitego uleczenia, z tego powodu niezwykle istotne są regularne konsultacje urologiczne przy jakichkolwiek objawach zaburzeniach ze strony układu płciowo-moczowego.

Urologia klasyfikuje raka na cztery stadia: A,B,C,D

Stadium A
W tym stadium choroby nowotwór jest „niemy klinicznie” – pacjent przeważnie nie wie, że go ma ponieważ nie można go wykryć w trakcie badania per rectum, a jedynym czynnikiem wskazującym na zagrożenie obecności raka jest badanie swoistego antygenu PSA, którego stężenie jest wówczas podwyższone. Oznaczanie tego markera powinno być obowiązkowym elementem corocznych badań mężczyzn po 40 roku życia. Stadium A raka prostaty diagnozuje się najczęściej dopiero po wykonaniu poprzezcewkowej elektroresekcji stercza lub innej operacji, wskazanej z powodu łagodnego rozrostu stercza. Usunięta tkanka gruczołu jest badana przez patologa, który potwierdza lub nie obecność raka.

Stadium B

Stadium B nowotworu prostaty ma postać grudki lub stwardnienia, lub twardej płytki na powierzchni dwóch płatów gruczołu, które można wyczuć podczas badania per rectum. Jest możliwy do wykrycia w trakcie rutynowego badania lekarskiego lub następuje to w przypadku gdy chory odczuwa dolegliwości o typie gruczolaka.

Stadium C
W tym stadium nowotwór jest diagnozowany podczas rutynowego badania per rectum lub w trakcie badania ze wskazań, w wyniku odczuwania zbliżonych dolegliwości do tych, jakie sygnalizują obecność gruczolaka stercza. W tym stadium znaczna część gruczołu jest twarda lub zbita, co świadczy o już zaawansowanym nowotworze z możliwością rozszerzenia się go poza stercz do sąsiednich tkanek.

Stadium D

Ostatnie stadium zaawansowania nowotwóru daje przerzuty z prostaty do sąsiednich narządów organizmu a także do węzłów chłonnych. Może rozwijać się w kościach, płucach, lub w każdej innej części ciała.

Tags: , , , , ,Jeżeli masz jakiekolwiek przymyślenia na ten temat i chcesz napisać komentarz - użyj poniższego formularza

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top