Wtórne dolegliwości prostaty

Mężczyźni, którzy mają trudności z oddawaniem moczu zazwyczaj sądzą, że są „chorzy na prostatę”. Jednak w rzeczywistości przyczyny mogą być różne, dlatego, zanim dokona się ostatecznej diagnozy, lekarz kieruje pacjenta na badania dodatkowe, gdyż np. dolegliwości łagodnego przerostu prostaty mogą być podobne jak w zwężeniu cewki moczowej, kamicy nerkowej czy w przypadku guzów pęcherza.

zwężenie cewki moczowej – charakterystyczne dla tej choroby jest zbliznowacenie cewki moczowej, które może wystąpić na jej całej długości, od poziomu prostay do ujścia na zakończeniu penisa. Oprócz łagodnego przerostu prostaty, zwężenie cewki moczowej jest najczęstszą przyczyną upośledzenia odpływu moczu. Przyczyny zwężenia to najczęściej wynik urazu fizycznego (uderzenie lub złamanie miednicy), infekcje i choroby przenoszone drogą płciową, cewnikowanie, operacje gruczołu krokowego. Zwężenie cewki moczowej może objawić się nawet kilka lat po zdarzeniu odpowiedzialnym za jego wystąpienie i może dotyczyć mężczyzn w każdym wieku.

kamica i nowotwory pęcherza – odpływ moczu może zostać nagle upośledzony poprzez kamień znajdujący sie w pęcherzu. Może on przyczyniać się do przedłużającego się bezmoczu, lub innych nawracających dolegliwości o różnym stopniu nasilenia. Kamica bywa również jednym z powikłań łagodnego przerostu prostaty. W przypadku guzów pęcherza, rzadko zdarza się, że guz rozrasta się ku dołowi i nacieka prostatę. Temu schorzeniu towarzyszą także inne różne objawy jak np. krwawienie.

krwiomocz – inaczej też hematuria, czyli obecność krwi w moczu to jedna z wielu dolegliwości ze strony prostaty, której absolutnie nie wolno lekceważyć. U prawie 1/3 pacjentów zgłaszających się do urologa, dolegliwość ta jest wynikiem niebezpiecznej choroby, jak na przykład guz pęcherza lub nerki. Znaczna część tych guzów jest uleczalna i nie ma złośliwego charakteru i jak w przypadku większości nowotworów, im wcześniej zdiagnozowany, tym większe jest prawdopodobieństwo jego wyleczenia. Obecność krwi w moczu diagnozuje się za pomocą urografii dożylnej, badania ultrasonograficznego lub cystoskopii. Zdarza się także, że krwi w moczu nie widać „gołym okiem” natomiast wykrywa się ją w badaniu moczu. Każdą bardziej lub mniej podejrzaną sytuację krwiomoczu należy zbadać, nawet jeśli dolegliwość ustąpi.

Żadnych dolegliwości wiążących się z prostatą nie wolno bagatelizować, ani traktować ich jako „normalne objawy starzenia”, choć faktycznie wraz z wiekiem pogarszają się różne funkcje życiowe, związane również z pęcherzem. Jednym z najczęstszych problemów jest konieczność oddawania moczu w nocy, która dotyczy nie tylko mężczyzn, ale także kobiet w podeszłym wieku. Chorzy, po zabiegu gruczołu krokowego przeżywają czasami rozczarowanie, że nadal muszą korzystać w nocy z toalety. Przyczyny tych dolegliwości są różne, czasami nerki mniej sprawnie ograniczają nocną produkcję, czasami moczopędne działanie mają niektóre leki, ilość i częstość oddawanego moczu zwiększają też pewne choroby związane z wiekiem jak np. cukrzyca, udary czy choroba Parkinsona. Niekiedy wynika to też ze zmiany trybu życia osób starszych, które mając więcej wolnego czasu, piją więcej herbaty i kawy niż wcześniej. Jeśli nawet dolegliwości te związane są z gruczołem krokowym, nie oznacza to że jedynym i niezastąpionym rozwiązaniem bedzie zabieg chirurgiczny. Zdarzają sie przypadki, że jest on nawet nie wskazany bo mógłby pogorszyć sytuację. Najważniejsze jest, by przed każdą decyzją dotyczącą leczenia wykonać szczegółowe badania w celu prawidłowego zdiagnozowania jednostki chorobowej.

Tags: , , ,Jeżeli masz jakiekolwiek przymyślenia na ten temat i chcesz napisać komentarz - użyj poniższego formularza

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top