Impotencja i bezpłodność

Prostata jest gruczołem płciowym, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie płynu nasiennego, a więc pełni bardzo istotną rolę w aktywności seksualnej. Chociaż nie wszyscy panowie wiedzą dokładnie, na czym ta rola polega, większość z nich ma jednak świadomość, że ma ona związek ze sprawnością seksualną. Budzi to spory niepokój wśród mężczyzn, u których występują choroby prostaty. Na szczęście wiele schorzeń związanych ze sterczem można wyleczyć bez żadnego uszczerbku dla aktywności seksualnej.

Impotencja to inaczej niemożność uzyskania przez mężczyznę wzwodu prącia, czyli erekcji. Dotyczy to również niezdolności do utrzymania wzwodu na czas niezbędny do odbycia stosunku płciowego. Jeśli gruczoł krokowy stracił zdolność do wytwarzania płynu nasiennego,  mężczyzna traci zdolność do prawidłowej ejakulacji lub gruczoł został usunięty dochodzi do niepłodności. Może ona być również rezultatem niektórych metod leczniczych stosowanych w schorzeniach prostaty, w tym m.in.:

  • chirurgicznego usunięcia części powiększonego gruczołu
  • otwartej prostatektomii
  • radykalnej prostatektomii
  • usunięcia jąder
  • terapii hormonalnej

Leczenie łagodnego przerostu prostaty prawie nigdy nie wywołuje impotencji, ale niektóre z metod leczenia schorzeń gruczołu krokowego mogą upośledzić zdolność do osiągania erekcji. Dawniej na impotencję cierpiała większość chorych, którzy poddali się zabiegowi radykalnej prostatektomii. Na szczęście rozwój techniki chirurgicznej sprawił, że zabieg taki nie uszkadza już wiązek nerwowych, kontrolujących mechanizm erekcji. Niegdyś pęczki nerwowe, znajdujące się z tyłu prostaty i biegnące w dół po obu jej stronach, ulegały uszkodzeniu podczas operacji, lecz gdy urolodzy odkryli ich znaczenie, wysiłki lekarzy skupiły się na opracowaniu takiej metody zabiegowej, która pozwala zachować je w stanie nietkniętym, uchraniając tym samym pacjentów przed impotencją.

Ci mężczyźni, którzy w wyniku leczenia stali się impotentami i obawiają się bezpłodności w wyniku leczenia gruczołu krokowego, mogą skorzystać np. z zabiegu pobrania nasienia oraz zamrożenia go w banku spermy i wykorzystać je w razie takiej konieczności w przyszłości.

Tags: , , , , , ,Jeżeli masz jakiekolwiek przymyślenia na ten temat i chcesz napisać komentarz - użyj poniższego formularza

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top