Radykalna prostatektomia

Rak prostaty we wczesnym stadium, który ograniczony jest jedynie do gruczołu krokowego może być leczony na różne sposoby. Ponieważ dotychczas nie ustalono jednoznacznie, która z metod jest najlepsza w takim przypadku, należy poinformować pacjenta o tym, jakie ma możliwości wyboru leczenia, tak by sam podjął decyzję.

Radykalna prostatektomia to zabieg polegający na usunięciu całego gruczołu krokowego. Podobny zabieg przeprowadza się w przypadku łagodnego przerostu, ale wówczas usuwa się tylko przerośniętą wewnętrzną część gruczołu. Stercz można wyciąć na dwa sposoby – albo poprzez cięcie w podbrzuszu, albo od tyłu, przez przednią ścianę odbytnicy. Bardzo często jednocześnie lub tuż przed zabiegiem usuwa się także węzły chłonne po obu stronach stercza w celu sprawdzenia, czy nie ma w nich śladów rozsiewu nowotworu. Usunięcie węzłów nie niesie ze sobą negatywnych skutków. W przypadku, kiedy nie odnotowuje się obecności komórek nowotworowych, usuwa się prostatę, przecinając cewkę moczową zaraz poniżej gruczołu, następnie odcina się ten narząd od szyi pęcherza, który łączy się szwami chirurgicznymi z cewką. By usprawnić proces gojenia i jednocześnie zachować drożność, w pęcherzu pozostawia się cewnik na okres około dwóch tygodni.

Powikłania pozabiegowe
Po zabiegu prostatektomii może wystąpić ryzyko krwawienia z dużych żył usytuowanych przed prostatą. Niekiedy bywa ono tak obfite, że niezbędne jest przetoczenie krwi. Również możliwe jest przesiąkanie niewielkich ilości moczu przez miejsce zszycia pęcherza z cewką moczową, zjawisko to jednak z czasem ustępuje. Najczęstszymi i najbardziej dotkliwymi dolegliwościami związanymi z powikłaniami po zabiegu są problemy z utrzymaniem moczu oraz ze współżyciem seksualnym. Pacjenta należy przed zabiegiem poinformować o tego typu powikłaniach i nauczyć go specjalnych ćwiczeń wzmacniajacych zwieracz.

Niegdyś uważano, że zabieg radykalnej prostektomii zawsze skutkuje impotencją, z racji konieczności przecięcia nerwów, których aktywność potrzebna jest do osiągnięcia erekcji. Obecnie specjaliści dokładnie znają ich znaczenie, położenie i przebieg więc operują tak, by unikać ich naruszenia. Zdarzają się jednak przypadki, że bez przecięcia nerwów nie da się całkowicie usunąć zmian nowotworowych, dlatego należy uprzedzić pacjenta, że może zaistnieć taka koniecznosć. Naruszone nerwy mają zdolność regeneracji, choć czasami może to trwać nawet kilka miesięcy. Zaburzenia sfery seksualnej dotyczą jedynie możliwości erekcji. Pożądanie oraz zdolność do osiągnięcia orgazmu pozostają często niezakłócone, jednak wytrysk jest dość skąpy.

Tags: , , , , , , , , ,Jeżeli masz jakiekolwiek przymyślenia na ten temat i chcesz napisać komentarz - użyj poniższego formularza

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top