Radioterapia

Radioterapia to metoda leczenia nowotworu zalecana mężczyznom, którym kondycja fizyczna nie pozwala na zabieg chirurgiczny, albo którzy po prostu nie chcą się zgodzić na operację. Metoda ta może doszczętnie zniszczyć niewielkiego guza, a więc wyleczyć nowotwór tak samo skutecznie jak radykalna prostatektomia. Mimo, że całkowite chirurgiczne usuniecie guza  wydaje się pewniejsze, nie ma dowodów na to, że któraś z tych metod jest efektywniejsza. Radioterapię stosuje się także w przypadku pacjentów, u których nowotwór rozprzestrzenił się na sąsiednie obszary. Nie prowadzi to do wyleczenia, ale zmniejsza masę guza, hamuje jego rozwój i minimalizuje ryzyko powikłań.

Podczas radioterapii pacjent leży przez kilka minut pod specjalnym aparatem. Zabiegi takie, nazywane też frakcjami powtarza się przez kilka kolejnych dni w ciągu 4-6 tygodni, najczęściej odbywają się w trybie ambulatoryjnym. Metoda ta raczej nie powoduje nietrzymania moczu, natomiast można zaobserwować zaburzenia erekcji, chociaż i tak rzadziej niż po radykalnej prostatektomii. Z tego powodu, że napromieniania nie można ograniczyć jedynie do prostaty, na pewien czas zaburza się czynność pęcherza oraz odbytnicy. Dlatego często u meżczyzn po zabiegach radioterapii występują objawy zapalenia pęcherza oraz biegunka, a w moczu lub stolcu może pojawiać się krew. Objawy te najczęściej zanikają w kilka tygodni po zakończeniu leczenia.

Podobną metodą polegającą na napromieniowaniu jest brachyterapia czyli umieszczenie w gruczole krokowym implantu zawierającego materiał radioaktywny. Pacjenci, u których się ją stosuje wybierani są bardzo indywidualnie.

Tags: , , , , , , ,Jeżeli masz jakiekolwiek przymyślenia na ten temat i chcesz napisać komentarz - użyj poniższego formularza

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top