Orchidektomia podtorebkowa

Jest to zabieg stosowany w celu zmniejszenia produkcji męskich hormonów płciowych. W czasie orchidektomii podtorebkowej nacina się każde z jąder i usuwa się z nich części czynne, w efekcie czego nie są one już zdolne do produkowania testosteronu. Czasami jądra usuwa się w całości. W postaci zastrzyków dostarcza sie tzw. analog hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH), który hamuje produkcję testosteronu w jądrach, podobnie jak zabieg.

Obniżanie się steżenia męskich hormonów płciowych u większości mężczyzn wpływa na aktywność seksualną. Maleje popęd oraz zdolność do osiągania erekcji. Bywa i tak, że z niewyjaśnionych przyczyn te niekorzystne dolegliwości nie występują, co wcale nie oznacza, że leczenie przebiega nieprawidłowo. Kolejnym nieprzyjemnym skutkiem ubocznym leczenia mogą być uderzenia gorąca, podobne do tych, które doświadczają kobiety w czasie menopauzy. Dolegliwość ta występuje dosyć często, na ogół jest niezbyt nasilona i z czasem może słabnąć.

W rezultacie operacji jak i stosowania leków w injekcjach dochodzi do zmniejszenia się jąder. A ponieważ uważa się, że są one symbolem męskości, to leczenie to postrzega się jako pewnego rodzaju kastrację. Z drugiej zaś strony, stan chorego poprawia się na tyle, że zbytnio nie martwi się on tym i potrzeby seksualne schodzą na drugi paln.

Tags: , , ,Jeżeli masz jakiekolwiek przymyślenia na ten temat i chcesz napisać komentarz - użyj poniższego formularza

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top