Leczenie hormonalne

Homeoterapia jest najskuteczniejszą metodą leczenia zaawansowanego stadium raka prostaty. Stercz rozrasta się tylko wówczas, gdy dostaje fizjologiczną dawkę męskich hormonów płciowych czyli androgenów. Do grupy hormonów androgenowych zalicza się oprócz kilku innych hormonów, m.in. testosteron.  Z tego powodu, że rak gruczołu krokowego nie rośnie bez androgenów, w efekcie odcięcia ich dopływu, guz maleje, a nawet możliwe jest jego zniknięcie. Testosteron to hormon, który wytwarzany jest przez jądra pod wpływem innego małego gruczołu – przysadki. Dzięki tej wiedzy, lekarze mogli opracować nowe metody leczenia hormonalnego. Produkcję hormonów w jądrach można hamować poprzez usuniecie czynnych części gruczołu a czasami nawet całego narządu. Inną metodą jest np. stosowanie leków, które tworzą barierę chemiczną między guzem a męskimi hormonami płciowymi. Zablokowany zostaje mechanizm stymulacji komórek guza do wzrostu, nie wpływający jednocześnie na poziom androgenów we krwi.

Zdarza się, że wstępne leczenie hormonalne stosuje się przed radykalną prostatektomią, w celu zmniejszenia rozmiarów gruczołu. Uważa się, że wstępne leczenie hormonalne zwiększa skuteczność redioterapii i prostatektomii, mimo że stosuje się je częściej przed naświetlaniami. Podczas hormonoterapii, która przeważnie trwa ok. 3 miesiące mogą pojawić się skutki uboczne, jednak po przeprowadzeniu jednego w wymienionych wcześniej zabiegów, leki hormonalne odstawia się i działanie uboczne powinno ustąpić. W przypadku dosyć dużych guzów prostaty, po leczeniu radykalnym powinno się korzystać z uzupełniającej redioterapii skojarzonej z terapią hormonalną.

Tags: , , , , ,Jeżeli masz jakiekolwiek przymyślenia na ten temat i chcesz napisać komentarz - użyj poniższego formularza

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top