Chirurgia onkologiczna

Mężczyźni cierpiący na raka prostaty, często oczekują, że nowotwór będzie leczony metodą całkowitego usunięcia narządu, w którym się rozwinął. Zabieg całkowitego usunięcia narządu dokonuje się w przypadku raka piersi u kobiet, jądra u mężczyzn, nowotworu nerki i innych.

Natomiast radykalną prostatektomię czyli usunięcie całego gruczołu krokowego wykonuje się dosyć rzadko. Dzieje się tak, ponieważ rak stercza to nowotwór który ciężko wykryć, dopóki jest ograniczony do tego narządu, a kiedy przekroczy jego granicę, nie da się go usunąć chirurgicznie w całości, toteż nawet radykalna operacja nie daje gwarancji wyleczenia. Na szczęście jednak można postawić diagnozę na dosyć wczesnym etapie. Małe guzy nowotworowe rosną doyć powoli i zanim zacznął dawać jakiekolwiek objawy, może minąć nawet 10 lat.

Radykalne usunięcie prostaty wykonuje się u młodszych mężczyzn, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że guz będzie rósł szybko. Najczęściej zabieg ten wykonuje sie u mężczyzn mających mniej niż 70 lat, ponieważ starsi pacjenci mogą nie przeżyć tak poważnego zabiegu, choć zależy to oczywiście od indywidualnego stopnia sprawności.

Tags: , , , ,Jeżeli masz jakiekolwiek przymyślenia na ten temat i chcesz napisać komentarz - użyj poniższego formularza

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top