Leczenie łagodnego rozrostu

Jeśli objawy pacjenta nie wymagają interwencji, lekarz może zadecydować, by czekać, obserwując rozwój sytuacji podczas regularnych wizyt. Pacjent będzie musiał się u niego stawiać raz w roku, lub nawet częściej, by można było zaobserwować zmiany, które mogą być znaczące oraz, by upewniać się że nie powstają żadne inne schorzenia. Możliwe jest, że stan pacjenta może się w tym czasie poprawić. Statystyki pokazują, że około 1/3 średnio zaawansowanych przypadków łagodnego przerostu prostaty ulega samoistnej poprawie bez konieczności interwencji nawet farmakologicznej. Jeżeli jednak stan chorego wymaga leczenia, istnieje wiele metod do wyboru.

Resekcja prostaty przez cewkę moczową

Podczas tego zabiegu przez cewkę moczową wprowadza się do prostaty resektoskop. Urządzenie to umożliwia obejrzenie gruczołu, a także za pomocą prądu elektrycznego przepuszczonego przez metalową pętlę, odcięcie jego przerośniętych fragmentów. Po zmniejszeniu gruczołu do porządanych rozmiarówkoaguluje się prądem wszelkie krwawiące naczynia, a w środkowej części narządu zostawia się jamę, która ma zapewniać niezakłócony przepływ moczu. Wkrótce po zabiegu pozostawiona jama obrasta od wewnątrz ochronną warstwą tkanki nabłonkowej. Zabieg można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym, jednak najczęściej chorego znieczula się zewnątrzoponowo czyli od pasa w dół. Ta druga metoda znieczulenia jest bardziej polecana zwłaszcza kiedy pacjent cierpi np. na poważną chorobę przewlekłą układu oddechowego. Po zabiegu chory pozostaje w szpitalu ok. 4 dni. Ból pooperacyjny nie jest aż tak wielki jak w przypadku innych, bardziej inwazyjnych zabiegów.

Nacięcie gruczołu krokowego przez cewkę

Jest to zabieg nieco podobny do resekcji prostaty, choć jest nieco bardziej ograniczony. Przeprowadza się też go szybciej, jest łatwiejszy i znacznie nowocześniejszy. Nacięcie prostaty wykonuje się, podobnie jak w przypadku resekcji, przy użyciu resektoskopu. Różnica jest taka, że zamiast usuwać część prostaty, nacina się ją, wówczas gruczoł krokowy rozdziela się na dwie części, co zmniejsza ucisk na cewkę, przywracając jej normalną drożność. Nadal jest to metoda dosyć nowa wiec nie ma zbyt wielu informacji o jej skutkach ubocznych. Podobnie jak zabiegu resekcji, tak i nacinania nie zaleca się w znacznym powiększeniu prostaty.

Otwarta prostatektomia

Polega na usunięciu gruczołu krokowego przez przecięcie powłok ciała. Zabieg ten jest bardziej radykalną interwencją chirurgiczną. Można go przeprowadzić trzema metodami, wybór zależny jest od wielu czynników w tym: przerostu, wagi, i budowy ciała.

Termoterapia mikrofalowa

Wyróżnia się dwa typy zabiegów, które różnią się drogą dostępu. Sondę mikrofalową wprowadzać można przez odbytnicę lub przez cewkę moczową, przy czym droga przez cewkę wydaje się lepsza.

Przezcewkowe rozszerzanie odcinka sterczowego cewki balonem, czyli plastyka cewki moczowej

Przez cewkę moczową przeprowadza się cienki cewnik, który sięga okolicy gruczołu krokowego. Na końcu cewnika umieszczony jest balonik, który nadmuchuje się w zwężonym odcinku cewki do średnicy około 2,5cm, w celu powiększenia jej światła. Balonik pozostaje w tym stanie przez ok. 10-15 minut. Zabieg ten wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym, wymaga on też krótkiej hospitalizacji.

Endoprotezy cewki moczowej

Metoda ta polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową do jej odcinka zwężonego przez powiększoną prostatę cienkiej metalowej rurki – stentu, który jest samorozprężalny: odpycha tkankę prostaty i udrażnia od wewnątrz cewkę moczową. Jest to implant stały. Może być szczególnie polecana mężczyznom, którym stan zdrowia lub wiek nie pozwalają na zabiegi chirurgiczne.

Tags: , , , , , , ,Jeżeli masz jakiekolwiek przymyślenia na ten temat i chcesz napisać komentarz - użyj poniższego formularza

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top