Łagodny przerost prostaty

Łagodny rozrost gruczołu krokowego określany także skrótem BPH, jest jednym z najczęściej występujących schorzeń układu moczowo – płciowego jakie dotyczą mężczyzn po 50. roku życia. Tym mianem określa się powiększenie gruczołu krokowego spowodowane wzrostem liczby komórek lub wzrostem rozmiarów komórek już istniejących. Schorzenie to nie jest dolegliwością nowotworową.

Częstość występowania BPH wzrasta wraz z wiekiem natomiast znaczący wpływ na jej obniżenie ma jakość życia. Niedostateczne zainteresowanie swoim zdrowiem, brak profilaktyki, bagatelizowanie niepokojących objawów, lub nawet samoleczenie mogą potęgować ryzyko rozwoju choroby oraz utrudniać wykrycie i zdiagnozowanie rozwijającego się raka prostaty.

Rozwój tego schorzenia zazwyczaj przebiega bezbólowo, a najczęstsze objawy to częste oddawanie moczu w dzień i nocy czy naglące parcie na mocz, które zazwyczaj są lekceważone przez pacjentów.

Łagodny rozrost stercza, jeśli nie jest odpowiednio leczony może powodować bardzo poważne zaburzenia. Zalegający w pęcherzu mocz sprzyja np. stanom zapalnym, rozwojowi infekcji, oraz powstawaniu złogów (kamieni) w nerkach. Dodatkowo mężczyźni mogą czuć się dyskomfortowo z powodu nietrzymania moczu lub jego częstego oddawania w nocy.

Nieleczone dolegliwości związane z BPH utrwalają się, choroba pogarsza swój przebieg, a objawy zaostrzają się. Schorzenie to może dotknąć każdego mężczyznę po przekroczeniu odpowiedniego wieku. Czynnikami zwiększającymi ryzyko rozwoju choroby są także nieodpowiednia dieta obfita w tłuszcze oraz otyłość. Najskuteczniejszą profilaktyką, jak i w wielu innych schorzeniach jest aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz kontrola wagi.

Tags: , , , ,Jeżeli masz jakiekolwiek przymyślenia na ten temat i chcesz napisać komentarz - użyj poniższego formularza

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top