Diagnozowanie łagodnego rozrostu prostaty

Palpacyjne badanie per rectum

Pierwszym i podstawowym badaniem kontrolującym stan zdrowia mężczyzn jest badanie lekarskie ogólne, które przeprowadza specjalista – urolog. Wykonuje się pomiar ciśnienia oraz ręczne badanie prostaty, lekarz bada także narządy płciowe oraz sprawdza czy pęcherz moczowy nie jest powiększony. Ostatnim badaniem jest badanie palpacyjne gruczołu per rectum, oznacza to, że wykonuje się je palcem przez odbyt. Jest to najmniej przyjemny element badania, którego najbardziej obawiają się mężczyźni i z tego powodu często nie przyznają się do swoich dolegliwości związanych z prostatą. Urolog zdaje sobie sprawę, że badanie to jest krępujące, dlatego stara się przeprowadzać je możliwie najdelikatniej. Jeśli pacjent cierpi na hemoroidy lub bolesność przy oddawaniu stolca, powinien zgłosić to lekarzowi. Chorego układa się na lewym boku, powinien on też podkurczyć zgięte w kolanach nogi i możliwie jak najbardziej się rozluźnić. Lekarz nakłada cienką gumową rękawiczkę, a palec wskazujący smaruje żelem w celu ułatwienia wsunięcia go w odbyt. Wystarczy kilka sekund, by wyczuć jakiego rozmiaru jest gruczoł krokowy. Bywa także, że podczas badania lekarz masuje prostatę, by uzyskać próbkę jej wydzieliny, jednocześnie może on zbadać także odbytnicę. 

Urografia czyli kontrastowe badanie układu moczowego

Podczas badanie prześwietla się drogi moczowe używając do tego celu specjalnego kontrastu (środek, który cieniuje). Pozwala to lekarzowi na ocenę stanu zarówno górnych odcinków układu moczowego, jak i dolnych. Badanie kontrastowe może ujawnić schorzenia, wymagające interwencji chirurgicznej, jak np. kamienie nerkowe. W ten sposób można również zbadać pęcherz na obecność kamieni tworzących się w wyniku łagodnego przerostu prostaty.

Pomiar przepływu moczu

Przerośnięty gruczol krokowy utrudnia i spowalnia odpływ moczu z pęcherza. By zbadać prędkość jego wypływu stosuje się specjalne urządzenie, a cała procedura jest bardzo prosta. Mocz oddaje się do lejkowatego pojemnika, podobnie jak do toalety, a wszystkie pomiary dokonują się automatycznie. Można powiedzieć, że wynik jest miarodajny jedynie przy sporej ilości moczu dlatego przed wykonaniem badania należy wypić dostateczną ilość płynu, tak by czuć wypełniony pęcherz. W czasie badania należy być rozluźnionym, poniważ napięcie może zafałszować wynik, należy się skupić również na tym, by kierunek strumienia moczu był stały, ponieważ jeśli będzie spływał na boki, wynik może być niemiarodajny, podobnie w przypadku potrącenia urządzenia, dlatego należy odpowiednio przygotować się do badania i zachować ostrożność w trakcie badania, tylko wówczas będzie można uzyskać wiarygodną ocenę, czy gruczoł krokowy utrudnia odpływ moczu.

Ultrasonografia (USG)

Dawniej, jeśli u mężczyzny podejrzewano choroby stercza wykonywano urografię dożylną. Podczas tego badania wstrzykiwano dożylnie barwnik, który gromadził się w moczu, dzięki czemu nerki i drogi moczowe stawały się widoczne na zdjęciach. Obecnie badanie to stosuje się jedynie w określonych przypadkach, np. jeśli w moczu zaobserwuje się krew. Bardzo cenną metodą, oceny czy w pęcherzu lub miedniczkach nerkowych nie ma kamieni jest zwykłe przeglądowe zdjęcie brzucha. Pokazuje ono również wielkość pęcherza, dlatego dobrze wykonać je zaraz po oddaniu moczu – pozwoli to sprawdzić, czy pęcherz całkowicie się opróżnia. Badanie USG jest bardzo proste i pozwala ocenić nerki. specjalną sondę przesuwa się po plecach i brzuchu. Badanie to umożliwia również ocenę opróżniania pęcherza.

Analiza krwi

W łagodnym przeroście prostaty analiza krwi nie jest badaniem swoistym – czyli nie określa jednoznacznie konkretnego schorzenia. Zbyt wysoki poziom kreatyniny we krwi może świadczyć o zaburzeniach funkcjonowania prostaty, co z kolei może być rezultatem zablokowania przepływu moczu przez powiększoną prostatę.

Analiza moczu

Próbkę moczu poddaje się laboratoryjnej analizie w celu wykrycia nieprawidłowości takich jak obecność krwi czy czynniki zakaźne w prostacie lub drogach moczowych. Jest to nieinwazyjne i badanie bardzo proste. Do badania tego pobiera się próbkę ze środkowego strumienia moczu.

Cystoskopia
Badanie to jest niezwykle pomocne w przypadku, gdy w moczu pojawia się krew. Podczas tego badania za pomocą wziernika zwanego cystoskopem sprawdza się czynność pęcherza i prostaty, można też wykluczyć czy cewka moczowa jest zwężona, czy też nie. Dawniej badanie to przeprowadzało się w znieczuleniu ogólnym ponieważ dostępne były jedynie sztywne metalowe wzierniki, obecnie urolodzy mają w użyciu giętkie cystoskopy, których wprowadzenie do pęcherza mimo wszystko powoduje uczucie dyskomfortu. w tym celu znieczula się ujście cewki specjalnym żelem. Badanie to trwa kilka minut, a że istrument jest giętki, pacjent może równiez oglądać wnętrze własnego pęcherza. Dla uzyskania lepszego obrazu wpuszcza się do pęcherza trochę płynu. Po badaniu należy oddać mocz, jeśli natomiast pacjent ma z tym trudności, powinien to zgłosić lekarzowi i nie wychodzić do domu zbyt wcześnie.


Tags: , , , , , , , , , , , ,Jeżeli masz jakiekolwiek przymyślenia na ten temat i chcesz napisać komentarz - użyj poniższego formularza

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top